pompa ciepła basenowa

Pompa ciepła basenowa – bieżące koszty związane z użytkowaniem

Koszty eksploatacji pompy ciepła różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, wielkość pompy ciepła oraz to, czy pompa ciepła jest sparowana z innym systemem, takim jak system solarny. Pompy ciepła generalnie nie wymagają konserwacji i są całkiem bezproblemowe! Poszczególne pompy ciepła będą się różnić, ale zgodnie z ogólną zasadą będą wymagać rutynowej konserwacji raz w roku. Chroń je przed liśćmi, igłami sosnowymi, robakami i wszystkim innym, czego nie powinno tam być, a pompa ciepła będzie ci służyć przez długi czas. Zalecamy, aby basenowa pompa ciepła działała przez 10-12 godzin dziennie latem i 6-8 godzin dziennie zimą. 

Grzejniki basenowe gazowe

Gazowe podgrzewacze basenowe mają szybki czas reakcji i mogą podgrzewać basen szybciej i do wyższych temperatur w porównaniu do elektrycznych pomp ciepła i słonecznych podgrzewaczy basenowych. Jednak grzejniki gazowe są droższe w instalacji i eksploatacji w porównaniu do ich elektrycznych odpowiedników. Każdego miesiąca zauważysz wzrost rachunku za media, jeśli jako źródło paliwa użyjesz gazu ziemnego zamiast energii elektrycznej. Gazowe podgrzewacze basenowe są używane głównie do ogrzewania uzdrowisk, w których wymagana jest wyższa temperatura wody w porównaniu do ogrzewania basenu.

Jeśli szukasz taniego podgrzewacza basenu, który działa dobrze i pozwala zaoszczędzić pieniądze, najlepszym wyborem będzie model elektryczny. Początkowy koszt instalacji elektrycznego podgrzewacza basenu jest wyższy niż koszt zakupu modelu gazowego, ale przez cały okres eksploatacji podgrzewacza zwróci się w postaci niższych rachunków za media i niższych kosztów konserwacji.

Basenowe pompy ciepła

Pompy ciepła są bardziej wydajne niż grzejniki gazowe, więc kosztują mniej, zarówno pod względem energii, jak i pieniędzy. Pompy ciepła mają jeszcze kilka innych zalet. Po pierwsze, mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia — więc jeśli mieszkasz w obszarze, w którym temperatury spadają poniżej zera w miesiącach zimowych, ale latem nadal są gorące, może to być dla Ciebie dobra opcja. Po drugie, pompy ciepła mogą być używane z fotowoltaicznymi panelami słonecznymi i bateriami, dzięki czemu woda w basenie jest zawsze podgrzewana przez odnawialne źródła energii, a nie paliwa kopalne lub energię elektryczną wytwarzaną przez elektrownie węglowe.

Należy zauważyć, że nie wszystkie pompy ciepła działają równie dobrze w każdym środowisku — ze względu na swoją konstrukcję i funkcję niektórych nie można używać do ogrzewania basenu zewnętrznego. Główną wadą pomp ciepła jest to, że mogą być drogie w eksploatacji w porównaniu do słonecznych podgrzewaczy basenowych. Technologia pomp ciepła z inwerterem zmniejsza koszty eksploatacji, ponieważ pompa ciepła pracuje z niższą wydajnością, aby utrzymać temperaturę basenu, zamiast ciągłego podgrzewania.