Ośrodek leczenia alkoholizmu

Ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wygląda terapia?

Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu może się różnić w zależności od Twoich potrzeb. Leczenie może obejmować krótką interwencję, poradnictwo indywidualne lub grupowe, program ambulatoryjny lub pobyt stacjonarny. Głównym celem leczenia jest zaprzestanie używania alkoholu w celu poprawy jakości życia.

Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu może obejmować

Detoks. Leczenie może rozpocząć się od programu detoksykacji — odstawienia, które jest leczone medycznie. Przeczytaj więcej na: https://drogadodomu.info/leczenie-alkoholizmu/. Czasami nazywany detoksem, trwa to zwykle od 2 do 7 dni. Być może trzeba będzie zażywać leki uspokajające, aby zapobiec objawom odstawienia. Detoks jest zwykle wykonywany w ośrodku leczenia stacjonarnego lub szpitalu.

Zdobycie nowych umiejętności i przygotowanie planu leczenia. W tym procesie zwykle biorą udział specjaliści od leczenia alkoholizmu. Może obejmować ustalanie celów, techniki zmiany zachowania, korzystanie z podręczników samopomocy, poradnictwo i opiekę dalszą w ośrodku leczenia.

Poradnictwo psychologiczne. Poradnictwo i terapia dla grup i osób indywidualnych pomagają lepiej zrozumieć problem z alkoholem i wspomagają powrót do zdrowia po psychologicznych aspektach używania alkoholu. Możesz skorzystać z terapii par lub terapii rodzinnej — wsparcie rodziny może być ważną częścią procesu zdrowienia.

Leki doustne. Lek może zapobiec piciu, chociaż nie wyleczy zaburzeń związanych z używaniem alkoholu ani nie usunie potrzeby picia. Jeśli pijesz alkohol podczas przyjmowania disulfiramu, lek wywołuje reakcję fizyczną, która może obejmować uderzenia gorąca, nudności, wymioty i bóle głowy.

Leczenie problemów psychologicznych 

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu często występują wraz z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Jeśli masz depresję, lęk lub inny stan zdrowia psychicznego, możesz potrzebować psychoterapii, leków lub innego leczenia. Wiele problemów zdrowotnych związanych z alkoholem znacznie się poprawia po zaprzestaniu picia. Ale niektóre schorzenia mogą uzasadniać dalsze leczenie i dalszą opiekę.

Ludzie, którzy są zaangażowani w jakiś rodzaj regularnej praktyki duchowej, mogą łatwiej wyzdrowieć z nadużywania alkoholu lub innych nałogów. Dla wielu osób uzyskanie większego wglądu w swoją duchową stronę jest kluczowym elementem zdrowienia.