Maszyna do peletu ze słomy – specyfikacje peletu
Pellety wyprodukowane z drewna, traw energetycznych i słomy mają wyższą gęstość energetyczną niż zrębki lub bele, dzięki czemu obniżają koszty przeładunku, transportu i przechowywania w całym łańcuchu dostaw. Specyfikacje europejskie określają limity udziału drobnych cząstek (cząstek mniejszych niż 3,15 mm) dozwolonych w peletach, co odnosi się do trwałości peletów. Grzywny mają wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo w łańcuchach dostaw i powodują problemy z tworzeniem się żużla w systemach spalania. W artykule dokonano przeglądu czynników wpływających na trwałość peletów z biomasy. Handel przemysłowy peletami drzewnymi znacznie się rozwinął w ciągu ostatniej dekady i obejmuje międzynarodowy handel dziesiątkami milionów ton rocznie.
Jakość i trwałość
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pelety, rośnie zainteresowanie wykorzystaniem bardziej zróżnicowanych rodzajów biomasy. Celem tego przeglądu jest zbadanie jakości surowca i warunków granulowania, które dają trwałe pelety. Na trwałość peletek mogą mieć wpływ właściwości surowca, zawartość wilgoci lub zmniejszenie rozmiaru podczas wstępnego przetwarzania oraz warunki peletowania, w tym zastosowanie spoiw, mieszanek surowców, temperatury lub ciśnienia matrycy. Warunki poprodukcyjne mogą również wpływać na trwałość, takie jak warunki przechowywania i częstotliwość obsługi, dlatego konieczne jest zrozumienie wszystkich czynników wpływających na trwałość w całym łańcuchu dostaw, aby ustalić, gdzie można poczynić postępy.
Z czego jeszcze można wytwarzać pelet?
W łańcuchach dostaw biomasy na dużą skalę zwiększona gęstość energetyczna peletów zmniejsza koszty w całym łańcuchu dostaw w odniesieniu do obsługi, przechowywania i transportu. Pelety są wytwarzane z suchej, nieprzetworzonej biomasy, która jest mielona młotkiem na drobne kawałki, a następnie przekształcana w małe, cylindryczne granulki pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Pelety są zatem idealne do współspalania z węglem, ponieważ można je łatwo rozdrobnić do pyłu w systemach sproszkowania węgla i spalić za pomocą bezpośredniego wtrysku; przedstawienie stosunkowo niedrogiej i łatwej metody redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) z elektrowni węglowych.
Jednak komplikacją z tym jest to, że ich skład oznacza, że gdy peletki są albo źle produkowane, wielokrotnie obsługiwane lub niewłaściwie przechowywane, rozpadają się na mniejsze cząstki i drobne cząstki. Nie tylko eliminuje to korzyści płynące z posiadania jednorodnego i zagęszczonego paliwa, ale obecność drobin może mieć ważne konsekwencje dla zdrowia i bezpieczeństwa, a nawet istnieje ryzyko wybuchu pyłu podczas obsługi i transportu dużych ilości peletów.