Maszyna do peletu ze słomy

Maszyna do peletu ze słomy: zarządzanie jakością pelletu

Słomę można zbierać z różnych upraw. Biodela do produkcji pelletu ściółkowego wykorzystuje tylko wyselekcjonowaną, najwyższej jakości słomę pszenną. Najwyższa jakość charakteryzuje się niską zawartością wilgoci, ładnym żółtawym kolorem i szczelnym, mało pylistym granulatem. Nie używamy słomy z trawy, aby pellet nie pachniał jak siano. Słomka jest czysta od wszelkich chemikaliów, dodatków czy klejów. Nie zaleca się jednak stosowania peletów ze słomy jako paszy.

Wykorzystanie peletów ze słomy

Przy możliwości oczyszczenia i wymiany pelletu wytwarzanego przez maszynę Peletto,  należy rozważyć niższy lub wyższy poziom rozsypanego pelletu. W zwykłym boksie dla koni o powierzchni 3 x 3 metry rozsyp około 100 do 150 kg pelletu. Najpierw całkowicie usuń stare granulki. Rozłóż nowe granulki równomiernie, aby pokryć całą powierzchnię. W przeciwnym razie należy obliczyć około 12 kg na każdy metr kwadratowy podłogi. Posadzka powinna być pokryta warstwą minimum 5 cm.

Następnie dodaj trochę wody za pomocą spryskiwacza, aby granulki się wchłonęły. Powtórz procedurę za pomocą łopaty, aby ponownie wymieszać pelety i uważać, aby nie pozostawić suchych obszarów. Boks jest teraz gotowy dla konia.

Różne materiały pościelowe

Słoma to jedna z najlepszych pościeli. Szybkość wchłaniania w dużym stopniu i bezpośrednio zależy od gęstości wewnętrznej struktury materiału oraz od stopnia przetworzenia. Jednak słoma jest powszechnie dostępną i stosunkowo tańszą alternatywą dla powszechnie stosowanych alternatyw, takich jak torf, trociny czy nawet papier. Co ważne, materiał o małej gęstości jest problematyczny w transporcie, a także w przechowywaniu. Należy też mieć świadomość, że im materiał jest bardziej suchy, tym silniejsza jest ochrona przed wilgocią atmosferyczną.

Materiał do produkcji pelletu jest przechowywany na zewnątrz w dobrej wentylacji i pod osłoną przed deszczem w ciepłych porach roku. Pod koniec sezonu (wiosna), ponieważ pogoda jest bardziej wilgotna, do produkcji peletu zostanie wykorzystana tylko pszenica z magazynu zadaszonego, aby uniknąć pleśni.

Głównym problemem w przypadku peletów ze słomy są formy. Chociaż w procesie produkcji pellety są poddawane obróbce w temperaturze 90-95°C, nadal istnieje ryzyko pojawienia się pleśni, jeśli pellet nie jest prawidłowo magazynowany. Słoma jest bardzo wrażliwa na wilgoć i stojące powietrze. Zaleca się, aby przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących przechowywania i przechowywania peletu ze słomy, aby uniknąć utraty jakości podczas przechowywania.