Sport

Piłka ręczna

Piłka ręczna to gra w piłkę, w którą gra się rękami, i została pierwotnie opracowana w Niemczech. Jest to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, uprawiany od wieków. Stał się oficjalnym sportem olimpijskim w 1896 roku, a od 1982 roku jest włączony do Igrzysk Azjatyckich.

Jak wygląda boisko do piłki ręcznej ?

Boisko do piłki ręcznej ma prostokątny kształt, z tablicą na każdym końcu, aby zapobiec dotknięciu ziemi przez piłkę. Bramki znajdują się na przeciwległych końcach boiska, połączone poprzeczką, nad którą wisi siatka. Boisko do piłki ręcznej to długi prostokątny obszar ze ścianami wykonanymi z betonu lub cegły. Boisko podzielone jest linią na dwie połowy. Bramka znajduje się na przeciwległym końcu boiska i ma siatkę, którą można podnosić lub opuszczać, aby utrudnić graczom zdobycie bramki. Ściany są zwykle pomalowane na zielono, biało i czerwono, aby zredukować odblaski od słońca. Piłka ręczna to gra w piłkę, w której biorą udział dwie drużyny po siedmiu graczy. Tradycyjnie gra się na korcie z małą, twardą, białą gumową piłką i dwoma zespołami złożonymi z siedmiu graczy. Celem jest rzucenie lub uderzenie piłki przez podwyższoną bramkę otwartą dłonią jednej ręki, jednocześnie broniąc się przed drużyną przeciwną. Piłkę ręczną można prześledzić wstecz do starożytnych Chin, gdzie nazywano ją „Ji” i była jedną z wielu gier w starożytnych Chinach „San Guo Zhi” („Okres Trzech Królestw”). Gra była znana już w 788 rne, kiedy została wspomniana w wierszu „Yue Fei Guang Ji”. Najstarsze istniejące przepisy zostały opublikowane 21 września 1909 roku przez Maxa Heisera, który opracował je dla własnego klubu piłki ręcznej w Wiedniu. Boisko do piłki ręcznej ma zazwyczaj 10 metrów (33 stóp) długości i 5 metrów (16 stóp) szerokości, chociaż mogą być większe lub mniejsze w zależności od lokalnych przepisów.

Na czym polega gra w piłkę ręczną ?

Piłka ręczna to gra z piłką, w którą na prostokątnym boisku grają dwie drużyny złożone z siedmiu graczy. Polega na uderzaniu piłki ręką o ścianę. W każdej drużynie jest 11 graczy, z których jeden pełni rolę bramkarza. Piłka ręczna to szybki i energiczny sport, który wymaga dobrej koordynacji i sprawności. Jest popularny na całym świecie od XIX wieku i staje się coraz bardziej popularny w ostatnich latach ze względu na jego dostępność, przystępność cenową i pozytywne aspekty zdrowotne. W grę mogą grać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Wymagania do gry są minimalne pod względem sprzętu – wystarczy otwarta przestrzeń do gry (na przykład boisko do koszykówki), trochę kredy lub taśmy do wytyczenia linii na boisku, aby utworzyć boisko, kilka bramek na obu końcach boiska boisko i po jednej piłce dla każdego gracza.