Transport pomiędzy Anglią i Polską

Wielka Brytania i Polska to dwaj najważniejsi partnerzy transportowi na kontynencie europejskim. Wielka Brytania była członkiem UE, podczas gdy Polska jest państwem członkowskim UE. W tej części skupimy się na stosunkach polsko-brytyjskich i ich ewolucji na przestrzeni czasu. Omówimy również niektóre wyzwania, przed którymi stoją oba kraje w zakresie infrastruktury transportowej.

Wieloletnia relacja w wymianie towarów i transporcie pomiędzy UK i Polską

Transport Anglia i Polska łączą wieloletnie relacje. Polska jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez brytyjskich turystów. Wielka Brytania jest głównym partnerem handlowym Polski od średniowiecza, a w Polsce działa wiele firm brytyjskich. Np. na stronie https://euro24.co/przewoznik-miedzynarodowy/ można przeczytać więcej na temat transportu Anglia-Polska. W ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost polskiego popytu na brytyjskie towary i usługi. Wielka Brytania jest największym rynkiem eksportowym Polski, a obecnie drugim po Niemczech źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju.
Rosnąca wymiana handlowa Wielkiej Brytanii z Warszawą jest jednym z głównych czynników decydujących o przyznaniu polskiej firmie, która zbudowała kilka głównych autostrad w Europie, kontraktu o wartości 1 miliarda funtów (1,3 miliarda dolarów) na budowę nowych autostrad między dwoma miastami – znany jako „Korytarz Północny” lub „Polska Trasa” – który zostanie ukończony do 2031 roku. Kontrakt został przyznany.
Polska i Anglia to dwa kraje, które mają długą historię handlu i współpracy. Stosunki między Polską a Anglią zawsze były przyjaźnią, ale także rywalizacją.

Transport pomiędzy Anglią i Polską jest bardzo dochodowy

Dzieje się tak dlatego, że Polska jest największym krajem w Europie Środkowej, ale też historycznie była bardzo biedna, z niewielkim przemysłem i technologią. Z biegiem czasu angielscy kupcy byli w stanie zarobić dużo pieniędzy, sprzedając towary Polakom. Z tego powodu zbudowali imperium, które nazwano Rzeczpospolitą. Było to bardzo udane imperium, które przetrwało ponad 400 lat, aż w końcu zostało podbite przez Napoleona Bonaparte w 1795 roku. Transport England-Poland jest brytyjską agencją rządową, która zajmuje się transportem drogowym i ma znaczący wpływ na gospodarkę kraju.
Odpowiada za planowanie, rozwój i utrzymanie sieci transportowych w całej Wielkiej Brytanii. Transport England-Poland to polska też polska firma transportowa. Posiada flotę pięciu samolotów Boeing 737-800 i obsługuje loty z Londynu Stansted do Warszawy i Wrocławia. W 2018 roku Transport England-Poland został przejęty przez narodowego przewoźnika Polski, Polskie Linie Lotnicze LOT. Przejęcie zostało zakończone 1 marca 2018 roku.
Siedziba firmy znajduje się w Warszawie, a jej główna siedziba znajduje się w Warsaw International Business Center w centrum Warszawy.