Przecinarka precyzyjna – wybór tarczy
Wybór właściwej tarczy ściernej zależy od konstrukcji przecinarki oraz w dużej mierze od preferencji operatora. Ostrza ścierne ogólnie charakteryzują się rodzajem ścierniwa, rodzajem spoiwa i twardością. Określenie właściwego ostrza zależy od twardości materiału lub metalu oraz od tego, czy jest to metal żelazny, czy nieżelazny. W praktyce często sprowadza się to do zapachu i żywotności ostrza. Ostrza z żywicy/gumy wydzielają silniejszy zapach, ponieważ guma lekko się pali podczas cięcia, jednak ostrza z żywicy/gumy nie zużywają się tak szybko i dlatego są trwalsze. Ostrza żywiczne zapewniają również nieco lepsze cięcie, ponieważ ścierniwo tnące jest stale odnawiane, a tym samym zapewnia czystsze cięcie.
Opis procesu cięcia ściernego
Cięcie ścierne było stosowane głównie do cięcia materiałów ciągliwych. Przykłady obejmują metale, tworzywa sztuczne, kompozyty z osnową polimerową, kompozyty z osnową metaliczną, tworzywa sztuczne i kauczuki. Właściwy dobór ostrza ściernego wymaga zrozumienia zależności pomiędzy cząstką ścierną, spoiwem ściernym a właściwościami próbki.
Typ ścierny
Dzisiejsze ostrza ścierne o wysokiej wydajności wykorzystują materiały ścierne z tlenku glinu lub węglika krzemu. Tlenek glinu jest średnio twardym i stosunkowo twardym materiałem ściernym, dzięki czemu idealnie nadaje się do cięcia metali żelaznych. Węglik krzemu jest bardzo twardym materiałem ściernym, który bardzo łatwo pęka i tnie. Tak więc węglik krzemu jest samoostrzącym się materiałem ściernym i jest częściej stosowany do cięcia metali nieżelaznych.
Materiał wiążący
Twardość i charakterystyka zużycia próbki określają, który system żywicy najlepiej nadaje się do cięcia ściernego. Ogólnie rzecz biorąc, optymalny materiał wiążący to taki, który rozkłada się w takim samym tempie, jak materiały ścierne matowe; w ten sposób odsłaniając nowe materiały ścierne dla najbardziej wydajnej i efektywnej operacji cięcia.
Prędkość noża ściernego
Piły o zmiennej prędkości pozwalają użytkownikowi lepiej kontrolować proces cięcia ściernego, dopasowując prędkość cięcia do twardości ostrza w celu zminimalizowania uszkodzeń przy maksymalizacji prędkości cięcia. Zwykle bardziej miękkie metale są cięte z mniejszą prędkością, aby zredukować powstawanie zadziorów lub rozmazywanie się metalu. Twardsze próbki są cięte przy średnich i wysokich prędkościach w celu rozbicia spoiwa tarczy w celu odsłonięcia nowych/ostrych materiałów ściernych.